İşe alım sürecinizi adaylarınız geliştirecekler

“Şirketlerin fark yaratacak yetenekleri işe alması ve elinde tutması giderek önem kazanıyor ancak pek çok şirket buna ulaşmak için yapılması gerekenleri tam olarak gerçekleştirmiş değil.” Peter Economy, Inc.

İşe alım sürecinde doğru adayı bulmak için çok çaba harcıyoruz. Aday işe uygun mu? Yüksek performans sergileyebilecek mi? Peki şirket kültürüne uygun mu? Değerleri önemli ve tabi ekip dinamiklerine uygun olması da… Tüm bu sorularla yanıt arayarak adayı bir işe alım sürecinden geçiriyoruz.

Bu sürecin başarısı için, en iyi yeteneklerin de şirketinizi bir işveren olarak tercih etmesini sağlamalısınız. İşte tam da bu noktada madalyonun diğer yüzüne bakmamız gerekiyor. İşe alım sürecini şirketimin ihtiyaçlarına göre tasarladım, peki ya adayımın ihtiyaçlarına uygun mu? Bu soruyu sormak ve mikrofonu adaylara uzatmak ve fark yaratacak aday deneyimini tasarlamak için atılması gereken ilk adım.

Aday deneyimi işveren markası kavramının da merkezinde yer alıyor. Adaylarıma nasıl bir işveren imajı çiziyorum? Bu konuya yapılan yatırımın geri dönüşü olması için adaylarınızın işe alım sürecine dair algısını ölçmeniz son derece kritik. Ancak araştırma sonuçları bu konuda alınacak yol olduğunu ortaya koyuyor.

 

Her 4 adaydan 3’ü başvuru sonrasında geri bildirimlerinin alınmadığını söylüyor.

Mart 2019’da yayınlanmış Talentegy Aday Deneyimi araştırması, bu deneyimi adayların gözünden görmemizi sağlıyor. Araştırma kapsamında son 24 ay içerisinde işe alım sürecine katılmış 4000 adayın sürece dair değerlendirmeleri alınmış.

Adayların %63’ü başvuru sürecinden sonra işveren ile aralarından iletişimden memnun olmadığını söylüyor. Her 4 adaydan 3’ü ise başvurduktan sonra kendilerine geribildirim istenmediğini söylüyor. Yani adaylar yaşadıkları kötü deneyimi işveren ile paylaşacakları ortamı bulamıyorlar ve şirketler süreçlerini iyileştirme fırsatını böylelikle ıskalıyorlar.

Talentegy |2019 Candidate Experience Report

 

Bu oranların neden kritik olduğunu yine araştırma sonuçları ortaya koyuyor. Adayların %82’si olumlu bir aday deneyimi yaşadıklarında bunu diğer kişilerle paylaşmaya istekli iken adayların %69’u kötü deneyimi de paylaşmaya açık.

İyi aday deneyimi ile işveren markanızı güçlendirin.

Güçlü yetenek havuzuna ulaşmak için aday deneyimi verisi elinizdeki en güçlü silah. Her 10 adaydan 9’u kötü bir aday deneyim sonrasında aynı şirkete tekrar başvurmayacağını belirtiyor. Görünen o ki yaşanan kötü aday deneyiminin etkisini silmek kolay olmuyor. Bunun yerine iyi bir deneyim tasarımı ile kişiyi marka elçisi yapmaya kafa yormalıyız.

Talentegy |2019 Candidate Experience Report

 

İyi bir aday deneyimi tasarımı için adaylarınızı dinleyin, işe alım sürecinizi onlar geliştirecekler.

Türkiye’deki aday deneyimi sonuçlarını merak ediyorsanız, yakında yayınlanacak 2019 Türkiye Aday Deneyimi raporu için bizi takip edin.

Hiç Yorum Yok

Bir Yorum Yazın